Warsztaty fotografii zbliżeniowej i makrofotografii - całodniowe

Strona www: www.szymonwojcikfoto.eu Link facebook:

Makrofotografia i fotografia zbliżeniowa – warsztaty 1 dniowe

Jednodniowe warsztaty skupiają się na głównych aspektach przyrodniczej makrofototografii i fotografii zbliżeniowej. Na zajęciach będziemy robić zdjęcia o różnych porach dnia, ze słońcem, przy braku słońca z zastosowaniem różnych akcesoriów dodatkowych, z doświetlaniem, bez doświetlania.

Osoby, które chcą nabyć więcej wiedzy w temacie zachęcam również do wzięcia udziału w warsztatach 3-dniowych.

Zanim przeczytasz sprawdź koniecznie Galerię w kolejnej z zakładek. Takie zdjęcia będziemy robić na warsztatach.

Minimalna liczba uczesników – 4 osoby

Zagadnienia, które testować będziemy w praktyce:

- Fotografia zbliżeniowa, a makrofotografia

- Sprzęt potrzebny do makrofotografii i fotografii zbliżeniowej

- Sztuka wyszukiwania ciekawych ujęć – moje sprawdzone techniki

- Ciekawe pomysły na zdjęcia makro

- Fotografia motyli, ważek i innych owadów

- Kompozycja w makrofotografii

- Technika pracy w studio – praca z żywymi owadami i pająkami; pojedyncze zdjęcia

- Kreatywna fotografia zbliżeniowa pod światło

- Świetne jakościowo zdjęcia makro sprzętem za kilkadziesiąt złotych  - przetestujemy również i taki sprzęt w praktyce

Kto powinien wziąć udział w tym kursie?

- Fotografowie, którzy zainteresowali się makrofotografią, a w szczególności ci zainteresowani tworzeniem bajkowych scenerii

- Początkujący fotografowie, którzy chcieliby zdobyć nową kompleksowa wiedzę dotyczącą makrofotografii

- Fotografowie, którzy robią  już zdjęcia makro, ale chcą poznać nowe, niestandardowe techniki oraz sprzęt

- Przyrodnicy, ogrodnicy oraz miłośnicy przyrody, którzy chcieliby robić coś więcej niż tylko typowo dokumentacyjne ujęcia.

Ważne!

Ze względu na liczne w ostatnich latach kleszcze zalecane jest fotografowanie w długich spodniach.

W warsztatach 1 - dniowych w przeciwieństwie do 3-dniowych nie jest koniecznie  posiadanie ubrań do zmiany w razie zamoczenia/ubrudzenia.

W zdjęciach z poziomu ziemi będziemy korzystać z nieprzemakalnej grubej folii oraz karimat, na których możemy fotografować z poziomu ziemi tak, aby z warsztatów wracać w miarę czystym stroju.

W makro przydadzą się doskonale wszelkie aparaty z uchylnym ekranem, dzięki czemu nie będziemy musieli kłaść się na ziemi.

 

 

 

Ze względu na fakt, iż mamy tylko 1 dzień na poznanie różnych technik fotograficznych skupimy się na najważniejszych, sprawdzonych technikach i wykorzystaniu naszego sprzętu do maksimum. Ważne jest również, abyście poznali wiedzę na temat kadrowania i tworzenia artystycznych ujęć, abstrahując od typowo dokumentacyjnego pstrykania.

Program:

9:00 – 12:00 - poranna sesja. Jeśli pogoda dopisze skupimy się na fotografowaniu pod słońce i z bocznym światłem. Trudno będzie uchwycić magiczne kadry poranka, kiedy wszystko pokryte jest rosą, ale może jeszcze coś uda się znaleźć. Poza tym będziemy pomagać sobie spryskiwaniem wodą, jeśli będzie taka potrzeba. Wszystko zależy od temperatury i obecności lub braku słońca.

12:00 – 13:00 – obiad

13:00 – 18:00 - zdjęcia w zróżnicowanych środowiskach. Na warsztatach 1 dniowych wybierzemy siedliska, w których można wykonywać ciekawe zdjęcia przede wszystkim bezkręgowców w miejscach, takich jak:

- łąki z wysokimi trawami – czesanie czerpakiem i wyławianie interesujących gatunków owadów

- miejsca ruderalne, skupiska pokrzyw, sąsiedztwa polnych dróg – najbogatsze zwykle i najbardziej różnorodne przyrodniczo  miejsca ze sporą ilością roślin, owadów i pajęczaków

- drzewa i krzewy 

Będziemy fotografować w terenie:

- owady, ze szczególnym naciskiem na motyle dzienne

- pajęczaki

- kwiaty

- owady w locie

18:00 – zakończenie zajęć

Niestety trudno jest omówić wszystkie zagadnienia dotyczące zdjęć zbliżeniowych i makro w przeciągu kilku godzin. Osoby mocno zainteresowane tematyką zapraszam do wzięcia udziału w 3 – dniowych warsztatach, na których zakres tematów jest znacznie większy. 

 

Na warsztatach:

  • Poznasz praktyczną wiedzę dotyczącą makrofotografii, a w szczególności tworzenia bajkowych scenerii i własnych aranżacji
  • Oszczędzisz wiele miesięcy na zdobywanie tej wiedzy samemu, unikniesz błędów, które będą psuć twoje kolejne kadry
  • Dowiesz się jak wyszukiwać interesujące tematy do zdjęć w miejscach pozornie mało ciekawych
  • Dowiesz się, jaki sprzęt wykorzystywać w fotografii zbliżeniowej i makro

Jakiego sprzętu potrzebujesz?

Opcja minimum

Wystarczy, że posiadasz aparat kompaktowy z minimum 5 krotnym zoomem optycznym i zacięcie do zdjęć makro. To powinno w większości przypadków wystarczyć; dodatkowe akcesoria udostępniam na warsztatach. Z zestawem takim nie otrzymasz jednak magicznych scenerii z ciekawym tłem; jednak możesz używać również sprzęt, który zabiorę na warsztaty.

Rozwiązanie 1

Najlepsza opcja to posiadanie lustrzanki z typowym obiektywem makro, którym możliwe jest wykonanie zdjęć w skali 1:1. Jeśli nie posiadasz lustrzanki dobrze jest mieć bardziej zaawansowany aparat kompaktowy. Najtańsze używane obiektywy makro to koszty rzędu 700-900 zł, natomiast używany kompakt, a właściwie aparat hybrydowy z lepszym systemem optycznym, to koszty rzędu 500-600 zł. Z pomocą przychodzą jednak kolejne rozwiązania.

Lampa błyskowa wbudowana w aparat wystarczy, lecz jeśli masz dodatkową zewnętrzną lampę weź ją koniecznie. Przyda się statyw oraz wężyk spustowy.

Rozwiązanie 2

Zdaję sobie sprawę, że osoby, które biorą udział w kursie mogą nie posiadać takowego sprzętu. Jeśli posiadacie standardowe obiektywy zmiennoogniskowe tj. 18-55 mm, wystarczy zakup zestawu manualnych pierścieni pośrednich (koszt około 30 zł). Montaż pierścieni umożliwi jednak zmniejszenie minimalnej odległości ogniskowania wymienionych wcześniej obiektywów Jest to doraźne rozwiązanie i nie da się za jego pomocą wykonać wszystkich ujęć.. Z pomocą przychodzi rozwiązanie nr 3 i 4.

Rozwiązanie 3

Jeśli posiadasz tylko obiektyw zmiennoogniskowy możesz zakupić do nieco soczewki makro o mocy +4 dioptrie (taka moc soczewek najlepiej się sprawdza) Z pewnością przyda się uniwersalna nasadka makro z systemem snap-on Raynox DCR 250 (koszt około 200 zł), szczególnie w przypadku aparatów kompaktowych.

Rozwiązanie 4

Jeśli chcemy mieć możliwości wykonywania zdjęć makro najbardziej zbliżonych do efektu uzyskanego z typowego obiektywu makro, a ogranicza nas budżet, polecam obiektywy z mocowaniem M42. Do tego tanie pierścienie pośrednie (około 30 zł) i z takim zestawem wykonamy zdjęcia zbliżeniowe i większość ujęć w skali makro.

Z tanich obiektywów M42 o solidnej polecam Jupitera 135/3.5 lub Industara 50/2.8 (koszt około 150-200 zł). Minusy to mocne odblaski i spadek kontrastu w pracy po słońce, konieczność ustawiania wartości przysłony i czasu migawki manualnie.

Poza tym na warsztaty zabiorę sporo, również nietypowego sprzętu (patrz Galeria), który będzie można testować do woli. Będzie również można wykorzystać moje obiektywy M42 zarówno do Nikona, jaki i Canona (mam do nich kilka przejściówek) oraz obiektyw lustrzany.

Jeśli masz wątpliwości, czy w ogóle sprzęt, który posiadasz w pełni wykorzystasz na warsztatach, lub nie wiesz co kupić, po prostu napisz do mnieJ

 

 

 

 

 

Sieraków k. Warszawy

Cena: 399 zł/osobę - w cenie obiad i lokalny transport
Data szkolenia: 2018-05-20
Zapisz się na warsztaty

Puszczykowo

Cena: 399 zł/osobę - w cenie obiad i lokalny transport
Data szkolenia: 2018-05-27
Zapisz się na warsztaty

Kraków - Tyniec

Cena: 399 zł/osobę - w cenie obiad i lokalny transport
Data szkolenia: 2018-05-28
Zapisz się na warsztaty

Wrocław - Las Strachociński

Cena: 399 zł/osobę - w cenie obiad i lokalny transport
Data szkolenia: 2018-05-29
Zapisz się na warsztaty

Park Lublinek - Łódź

Cena: 399 zł/osobę - w cenie obiad i lokalny transport
Data szkolenia: 2018-05-30
Zapisz się na warsztaty
Powrót do wszystkich szkoleń
Do góry ^
Copyright © 2021 kreatywne-foto-warsztaty.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Intellect.pl