Świat zapomnianych świątyń, kapliczek i samotnych krzyży - 3 - dniowe warsztaty fotografii krajobrazowej w Beskidzie Niskim i Sądeckim

Strona www: szymonwojcikfoto.eu Link facebook:

Niezwykły świat świątyń, kapliczek i samotnych krzyży – warsztaty 3-dniowe

Warsztaty te są pierwszą i jedyną taka propozycją pośród kursów fotograficznych oferowanych w Internecie. Łączą w sobie kilka aspektów, których próżno szukać w innych warsztatach, czy wyprawach fotograficznych.

Warsztaty łączą w sobie sztukę fotografowania krajobrazu, architektury i wszelkie inne aspekty sztuki fotograficznej, które składają się na fotografowanie historycznych, zapomnianych miejsc i obiektów.

Na warsztatach zdobędzie mnóstwo wiedzy na temat technik, których zastosowanie gwarantuje udane zdjęcia. Kluczowym atutem warsztatów są jednak miejsca i obiekty, które będziemy fotografować. Kolejne edycje zajęć odbywać się będą w Magurskim Parku Narodowym, na Roztoczu i Podlasiu.
 

Minimalna liczba uczestników – 3 osoby

Na warsztatach przerobimy takie zagadnienia jak:

- Kreatywne przedstawianie popularnych turystycznie miejsc, architektury, krajobrazu

- Jak nie popsuć zdjęć przy pamiątkowym fotografowaniu zabytków

- Dobór sprzętu, który sprawdzi się w fotografii krajobrazu, architektury i interesujących miejscówek (aparaty, obiektywy, statywy, głowice)

- Zastosowanie akcesoriów (filtry polaryzacyjne, połówkowe szare, neutralne szare) w praktyce

- Technika HDR

- Fotografowanie o różnych porach dnia, z naciskiem na niebieską i złotą godzinę

- Fotografia nocna – ślady gwiazd, droga mleczna, malowanie światłem

- Głębia ostrości i jej wykorzystanie w różnych sytuacjach w plenerze i we wnętrzach

- Fotografia panoramiczna – panoramy poziome i pionowe w technice HDR

- Fotografowanie zabytkowych kościołów i cerkwi – zewnątrz i wewnątrz – tworzenie panoram, szukanie ciekawych kadrów i detali

- Fotografowanie zabytkowych cmentarzy, kapliczek i krzyży z wykorzystaniem wiedzy na temat kompozycji i różnych technik tj. panoramy, bracketing, zabawy z głębią ostrości

- Kompozycja i perspektywa w zdjęciach krajobrazowych i architektonicznych

 

Tematyka zajęć jest na tyle uniwersalna, że nawet podczas kiepskiej aury jesteśmy w stanie wykorzystać cały weekend kreatywnie.

 

Program warsztatów:

Dzień 1 - piątek

Do godz. 16:00 – przyjazd uczestników do Krynicy - Zdroju

16:00 – 16:30 – krótkie wprowadzenie dotyczące tematu warsztatów

17:00 – 19:00 – Omówienie kluczowych zasad fotograficznych, z których korzystać będziemy na warsztatach w kolejnych dniach:

- Fotografia krajobrazowa, architektury i obiektów sakralnych – najważniejsze zagadnienia

- Najważniejsze techniki kompozycyjne

- Głębia ostrości – kreatywne podejście do tematu na różnych przykładach

- Omówienie technik: HDR, stacking, panoramy poziome i pionowe na przykładzie obiektów sakralnych, architektury i krajobrazu

- Wykorzystanie słońca lub jego braku w fotografii

19:30 - kolacja

19:30 – 21:00 – prezentacja i analiza zdjęć uczestników warsztatów, które przywieźli ze sobą

W zależności od pogody część teoretyczna może być skrócona lub przełożona. Przy zmiennej pogodzie ze słońcem z pewnością wyruszymy na wieczorne zdjęcia przy złotej godzinie.

Jeśli pogoda dopisze, najwytrzymalszych zapraszam na nocne plenery z krzyżami i kapliczkami w roli głównej z malowaniem światłem i długimi czasami naświetlania. Czas trwania wyjścia do ustalenia.

Dzień 2 – sobota

Rozpoczynamy godzinę przed świtem tak, aby uchwycić piękne barwy złotej godziny w sąsiedztwie cerkwi i zabytkowych cmentarzy.   

6:00 – powrót na śniadanie i dłuższy odpoczynek po porannej sesji

11:00 – 12:00 – zdjęcia przy wybranych obiektach małej architektury sakralnej

12:30 – 14:00 – zdjęcia wewnątrz cerkwi z zastosowaniem omówionych dzień wcześniej technik – panoramy, vertoramy w technice HDR

14:00 – 15:00 – obiad

16:00 – 18:00 – fotografowanie samotnych kapliczek i krzyży w kontekście krajobrazu

18:00 – 19:00 – kolacja

20:00 – 22:00 – zachód słońca, złota i niebieska godzina w wybranym, ciekawym krajobrazowo miejscu z motywami sakralnymi

Dzień 3 – niedziela

Zaczniemy od porannego pleneru również o świcie. Tematem będzie krajobraz sakralny, mała architektura drewniana, zapomniane pozostałości dawnych wsi oraz miejsc kultu. Mając na uwadze fakt, iż będzie to trzeci dzień warsztatów wszystko zależy od poziomu naszych sił witalnych. Ostatni dzień będzie zaplanowany tak, aby osoby które chcą wstać wcześnie rano udały się w plener. Uczestnicy warsztatów, którzy chcą odespać dzień wcześniejszy, bądź też czeka ich dłuższa droga powrotna również „dostaną” ciekawą miejscówkę do fotografowania w godzinach późniejszych, do godziny 9:00.

9:00 – śniadanie

10:00 – 14:00 – omówienie wykonanych zdjęć, dyskusja na temat technik, skład zdjęć uzyskanych za pomocą techniki bracketingu (HDR), panoramy poziome, pionowe, stacking, ciekawe techniki obróbki

14:00 – obiad

15:00 – zakończenie warsztatów

 

Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach?

  • Poznasz praktyczną wiedzę dotyczącą fotografii. Wiele zagadnień, a przede wszystkim miejscówek nie jest oferowanych na żadnym innym kursie fotograficznym  w Polsce
  • Oszczędzisz wiele miesięcy na zdobywanie tej wiedzy samemu, unikniesz błędów, które będą psuć twoje kolejne kadry
  • Dowiesz się jak planować wyjazdy fotograficzne tak, aby przywozić z nich fajne ujęcia
  • Dowiesz się, jaki sprzęt wykorzystywać w różnego rodzaju sytuacjach fotograficznych
  • Poznasz niesamowite miejsca i zabytki dawnych mieszkańców tych ziem
  • Poznasz nowy aspekt fotograficzny, czyli łączenie motywów świeckich, sakralnych z architekturą i krajobrazem

 

Sprzęt

Przydatna będzie każda długość ogniskowej, począwszy od rybiego oka i szerokiego kąta (14-18 mm dla pełnej klatki), po ogniskowe rzędu 200 mm. Niezbędne minimum to obiektyw zmiennoogniskowy 18-55 mm. Może nie wykonamy nim wszystkich ujęć, ale z pewnością większość. Obowiązkowo statyw; przyda się również wężyk spustowy.

Informacje dodatkowe

Warto zabrać ze sobą kilka par zapasowych spodni i jedną parę dodatkowych butów. Nie jest to oczywiście obowiązek, jednak na pewno się przydadzą. Wymagany jest minimum niski poziom sprawności i kondycji. Na tych warsztatach większość miejscówek jest dostępnych samochodem; co najwyżej będzie trzeba podejść gdzieś maksymalnie kilkanaście minut.

Organizator zapewnia nocleg i wyżywienie w zakresie podanym w programie. Pozostałe posiłki będą w gestii własnej fotografujących. Niezbędne jest posiadanie własnego aparatu i obiektywu/obiektywów. Program warsztatów może się nieznacznie różnić od zaplanowanego przede wszystkim ze względu na pogodę. Większość pozostałych zagadnień znajdziesz w dziale Najczęściej zadawane pytania i w Regulaminie.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości napisz do mnie.

 

 

 

Krempna - Beskid Niski

Cena: 1200 zł - 2 noclegi z wyżywieniem + lokalny transport
Data szkolenia: 2018-06-01
Zapisz się na warsztaty

Krempna - Beskid Niski

Cena: 1200 zł - 2 noclegi z wyżywieniem + lokalny transport
Data szkolenia: 2018-06-15
Zapisz się na warsztaty
Powrót do wszystkich szkoleń
Do góry ^
Copyright © 2021 kreatywne-foto-warsztaty.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Intellect.pl