Fotografia przyrodnicza

Fotografia architektury

Fotografia krajobrazowa

FAQ

Najczęściej zadawane pytania:

Jak zapisać się na warsztaty?

Informacje dotyczące zapisu, wpłat, zwrotów i terminów znajdziesz w Regulaminie. Jak się jednak łatwo domyślić, musisz się zapisać przez formularz kontaktowy. Potem wpłacasz zaliczkę lub pełną kwotę, a na maila dostajesz wszystkie informacje. Szczegóły w zakładce Regulamin.

Dla kogo są te warsztaty?

Warsztaty są zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych fotografów, a generalnie dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoje umiejętności fotograficzne i zacząć fotografować nowe zagadnienia. Zapoznaj się z planem zajęć, sprawdź zdjęcia w galerii. Jeśli znajdujesz mało znane dla Ciebie tematy, a zdjęcia przypadły ci do gustu i chcesz robić podobne, znaczy to, że te warsztaty na pewno są dla Ciebie.

Ile czasu na warsztatach przeznaczymy na obróbkę zdjęć?

W przypadku warsztatów jednodniowych nie ma niestety na to czasu. Podczas warsztatów 3 dniowych niedziela, po porannej sesji jest dniem, w którym zajmiemy się omawianiem wykonanych zdjęć i obróbką wybranych. Jeśli jednak pogoda będzie dopisywać skupimy się przede wszystkim na plenerze, a praca w cyfrowej ciemni będzie małym dodatkiem do zajęć.

Podczas dłuższych zajęć spędzimy nieco więcej czasu na selekcji i obróbce zdjęć, jednak nie będziemy się na nich uczyć obsługi Photoshopa, czy Lighrooma, a jedynie wprowadzać pewne podstawowe korekty do otrzymanych kadrów. Osobiście wolę spędzać czas w plenerze, a w cyfrowej ciemni korzystam z gotowych wtyczek do programów przyśpieszających pracę.

Czy muszę wziąć laptopa/tableta i jakie programy do obróbki zdjęć będą przydatne?

Laptop/tablet będzie przydatny, żeby zrzucić na niego wykonane zdjęcia, dokonać wstępnej selekcji oraz wstępnej obróbki wybranych kadrów. Oczywiście nie jest obowiązkowe zabranie ze sobą sprzętu, choć jak się domyślasz, będzie on pomocny. W przypadku zajęć z fotografią architektury oraz krajobrazu przydatny będzie program do składania panoram, np. darmowy Hugin. Warto zainstalować testowe 30-dniowe wersje Photoshopa i Lightrooma, lub pobrać darmowego Gimpa.

Co jeśli będzie padać?

Większość warsztatów można zrealizować w „trybie awaryjnym”, podczas których zdjęcia robić będziemy we wnętrzach lub w przerwach między opadami.

W sytuacji, gdy prognozy pogody na 100% będą zwiastować kilkudniowe bezustanne opady warsztaty zostaną odwołane. Są to jednak sytuacje marginalne i w większości przypadków „tryb awaryjny” powinien zaowocować przeprowadzeniem zajęć w planowanym zakresie. W fotografii makro, przy zmiennej pogodzie będę posiadał ze sobą niewielki namiot wystawowy, który można rozłożyć w danym miejscu. W międzyczasie można wychodzić na „łowy” robiąc zdjęcia w okolicach namiotu lub w przypadku owadów przynosząc je pod zadaszenie i fotografować w stworzonym naprędce atelier. W fotografii krajobrazu i architektury pogoda również będzie decydować o miejscu i tematyce zajęć. Warsztaty sakralne odbywają się w regionach, w których nawet pomimo deszczu jest sporo różnych tematów do fotografowania.

Czy warsztaty mogą być formą ciekawego, relaksacyjnego wypoczynku?

Raczej nie….. Wbrew pozorom nawet 3 dniowe warsztaty dotyczące jednego tematu to czas, który mija baaaardzo szybko i zawsze pozostaje niedosyt, że można było zrobić coś lepiej, więcej, ciekawiej, inaczej. Dzieląc dzień na pracę w terenie i odpoczynek po nim nie będzie szansy na „obijanie się”, jeśli oczywiście chcemy nabyć sporo wiedzy i przywieźć ciekawe kadry.

Oczywiście nie zniechęcam osób, które powiedzmy chcą tylko jeden raz dziennie udać się w plener, a większość dnia spędzić według własnego planu. Są one równie mile widziane.

Musimy mieć jednak świadomość, że wstawanie o świcie, wyjścia i powroty w teren, zdjęcia wieczorne, czy też nocne są najzwyczajniej męczące, nawet pomimo najbardziej optymistycznego podejścia do tematu.

Plan warsztatów nie jest sztywny i będzie dostosowywany przede wszystkim do Was. Jeśli będzie zbyt napięty, albo zbyt luźny nieco go zmodyfikujemy. Jednak nauczony doświadczeniem wiem, że pewne ramy z podziałem na regularne posiłki i odpoczynek muszą być zachowane, bo inaczej będziemy się czuli jak po powrocie z obozu pracy, a nie z ciekawego regionu z miłymi wspomnieniami i zdjęciami przede wszystkim.

Czy będziemy jeść regularnie, co z jedzeniem w terenie?

W planie są w miarę regularne posiłki. Śniadanie jeść będziemy po porannym wyjściu w teren, oczywiście zalecam branie ze sobą posiłku, żeby w ogóle móc funkcjonować po przebudzeniu. Jednak jeśli będziemy gdzieś wychodzić o 5 rano, zamawiane na noclegu śniadanie będzie nie wcześniej jak o 7, 8 rano. Tak więc musimy sobie radzić na własną rękę. Dodatkowe śniadania, poza zamawianym pokrywane są przez uczestników. Pora spożywania obiadu i kolacji może się różnić o 1-2 godziny względem pierwotnego planu.

Czy można jeszcze dostać się na warsztaty, gdy nie ma wolnych miejsc?

Jeśli nie ma już wolnych miejsc na warsztaty, a koniecznie chcesz wziąć w nich udział w określonym terminie daj mi znać mailowo lub telefonicznie. W przypadku warsztatów stacjonarnych istnieje możliwość wzięcia w nich udziału jako osoba dodatkowa. Limit osób ustalony został, abym mógł zająć się każdą osobą indywidualnie, co przykładowo przy kilkunastu osobach nie jest już możliwe. Zapytaj, może znajdzie się wolne miejsce po terminie i ponad stan.

Czy ściśle trzymamy się planu warsztatów?

Staramy się na ile jest to możliwe …… Praca według planu pozwala na sprawdzenie w praktyce wszystkich technik w ramach danego kursu oraz odwiedzenie wszystkich planowanych miejsc. Plany zmienić może pogoda oraz nieoczekiwane przypadki losowe.

Czy możliwa jest rezerwacja osobnego pokoju?

Tak jest możliwa, jednak proszę o informację o chęci wynajęcia 1-sobowego pokoju przy zapisach na warsztaty. W popularnych regionach w sezonie nie zawsze będzie możliwa jego rezerwacja w ostatniej chwili.

Co, jeśli nie mam kompletu sprzętu, lub tylko aparat kompaktowy lub telefon?

Jeśli posiadasz lustrzankę cyfrową z jednym obiektywem „kitowym” (ogniskowa 18-55 mm) może to być często wystarczająca ogniskowa, aby wykonać większość oczekiwanych ujęć na warsztatach.

Wszystko zależy od rodzaju warsztatów. W przypadku fotografii makro wystarczy kompakt z 10x zoomem oraz soczewka powiększająca (np. Raynox DCR 250) lub lustrzanka z obiektywem makro. Na warsztatach posiadam ze sobą różne akcesoria i kilka manualnych obiektywów do wykorzystania. Wymogi sprzętowe zestawiłem przy każdym z warsztatów. Zawsze możesz wynająć sprzęt. Jeśli masz wątpliwości napisz do mnie.

Co wziąć ze sobą?

Oprócz wymienionego sprzętu fotograficznego musisz wziąć oczywiście ubrania, ładowarkę do aparatu. Przydadzą się również zapasowe karty i zewnętrzna lampa błyskowa. Dobrze mieć również własnego laptopa, na który można zrzucić zdjęcia. Nie zawsze będzie na tyle czasu, żeby podłączyć się pod komputer i na spokojnie pewne rzeczy kasować. Jeśli masz jakieś inne akcesoria fotograficzne, możesz wziąć je ze sobą.

Gdzie będziemy nocować?

Noclegi będą zróżnicowane w zależności od rodzaju warsztatów. Przy każdym z warsztatów podane są miejscowości lub regiony, w których będziemy nocować. Dla warsztatów 3-dniowych są to zwykle niewielkie pensjonaty lub pokoje jednoosobowe w agroturystyce lub w niewielkich lokalnych hotelach. Noclegi będą miały miejsce w obiektach ze śniadaniem. Jest to niezbędne aby na 100% wykorzystać trzy dni przeznaczone na tego typu warsztaty i mieć energię na poranne i wieczorne sesje w terenie.

W warsztatach objazdowych,  w których zmieniamy miejsce pobytu również będziemy nocować w miejscach ze śniadaniem,  natomiast rodzaj noclegu będzie zróżnicowany począwszy od hoteli i pensjonatów, skończywszy na agroturystyce. Ważnym kryterium jest nocowanie jak najbliżej kluczowych miejsc, w których będziemy fotografować. Ze względu na komfort i konieczność odespania w pewnych znośnych warunkach porannych, wieczornych i popołudniowych wyjść w teren, nocleg wyklucza spartańskie warunki np. wypoczynek w domkach letniskowych. Oczywiście jeśli większa grupa preferować będzie tego typu noclegi, nie ma problemu wystarczy dać mi o tym znać.

Jakie ubrania powinienem wziąć?

Na warsztatach 1-dniowych wystarczy zwykły codzienny strój jeśli posiadasz aparat z uchylnym ekranem. W innych przypadkach nie da się uniknąć kucania, czy leżenia, więc warto wziąć chociażby nieprzemakalny płaszcz, karimatę i nakolanniki, aby móg spokojnie klęknąć, czy zejść nisko do powierzchni ziemi.

Na warsztatach 3-dniowych i dłuższych warto wziąć 2-3 pary spodni terenowych, buty trekingowe, zapasowe kurtki, itp. Długie spodnie nawet latem to podstawa ze względu na możliwość ugryzienia przez owady, oparzenia, obdarcia, czy też złapania kleszcza.

Po drugie nie zawsze rano temperatura jest na tyle wysoka żeby chodzić w krótkich spodenkach, więc zabranie ze sobą co najmniej dwóch par spodni terenowych będzie dobrym rozwiązaniem. Kolejną przydatną rzeczą jest posiadanie wodochronnych folii do wysokości kolan. Dzięki temu nie będziemy już z rana przemoczeni. Jeśli mamy możliwość zabrania czegoś większego typu wodery lub wysokie gumowce, jest to jeszcze lepsze rozwiązanie z tego względu, że będziemy mogli praktycznie robić zdjęcia w trawach bez ograniczeń.   

Co jeśli nie będę mógł wziąć udziału w warsztatach, a już wpłaciłem pieniądze?

Wszelkie informacje o płatnościach i zwrotach znajdują się w Regulaminie. Proszę zapoznać się z nimi dokładnie.

Czy wymagany jest wysoki poziom sprawności?

Wymagany jest niski lub przeciętny poziom sprawności fizycznej. Na większości warsztatów nie będziemy chodzić zbyt dużo, ponieważ miejscówki, które odwiedzamy są położone przy drogach i są łatwo dostępne samochodem.

Bardziej od wydolności i kondycji w typowym tego słowa znaczeniu przydadzą się sprawne kolana, kręgosłup i gibkie ciało. Oczywiście więcej niż niska lub średnia sprawność z pewnością się przyda. Możemy wówczas modyfikować plan warsztatów i wybrać się powiedzmy na troszeczkę dalszy spacer lub spędzić więcej niż planowaliśmy czasu w terenie.

Szczególnie w przypadku warsztatów fotografii makro i fotografii przyrodniczej warto mieć sprawne kolana. Jak łatwo się domyślić będzie na nich sporo kucania i klękania. W przypadku klękania można to rozwiązać z użyciem nakolanników, których dwie pary do dyspozycji będę miał ze sobą. Jeśli masz jakieś problemy zdrowotne oczywiście poinformuj mnie o tym. Taka opcja jest w formularzu zgłoszeniowym. Program poszczególnych warsztatów starałem się sprecyzować na tyle dogłębnie, że po zapoznaniu się z nim będziesz mógł zdecydować, czy dasz radęJ

Jaki sprzęt powinienem posiadać?

Opis sprzętu znajduje się w opisie poszczególnych warsztatów. Do każdych zajęć potrzebny jest inny zakres ogniskowych, chociaż oczywiście jeśli masz komplet obiektywów począwszy od szerokokątnego makro po zoom, możesz je wszystkie przynieść na warsztaty. Zapewniam, że na pewno się przydadzą.

Dlaczego zakres zajęć prowadzonych przeze mnie jest tak skrajny – od makro po zdjęcia sakralne?

Są to tematy którymi się mocno interesowałem przez ostatnie kilka lat. Fotografia przyrodnicza i makro były pierwotnym tematem moich zainteresowań. Fotografia sakralna jest efektem poszukiwań nowych zagadnień z pogranicza krajobrazu i architektury.

Jak dotrzeć na warsztaty?

Dotrzeć na warsztaty musisz we własnym zakresie. Szczegóły lokalizacji poszczególnych zajęć znajdą się na stronie internetowej. Oczywiście pomagam w dojeździe na zasadzie pomocy telefonicznej lub mailowej szczególnie w przypadku tych warsztatów które odbywają się na terenie Polski, Słowacji, Czech i Niemiec i wymagają dotarcia samolotem.

W niektórych przypadkach mogę również zabrać ze sobą osobę, jeśli akurat będę mógł ją odebrać na trasie mojego przejazdu z Łodzi na miejsce, w którym odbędą się zajęcia.

 

 

 

Do góry ^
Copyright © 2021 kreatywne-foto-warsztaty.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Intellect.pl